Eksplorativna kiretaža grlića i materične šupljine
Eksplorativna kiretaža grlića i materične šupljine predstavlja intervenciju prilikom koje se uzima tkivo cerviksa (cervikalnog kanala) i tkivo materične šupljine tj. endometrijum. Rade se u slučaju dijagnostike i lečenja određenih stanja kao što su prekomerno krvarenje iz materice, evakuacija sadržaja materične šupljine nakon spontanog pobačaja i dr.
Intervencije se obavljaju u lokalnoj ili opštoj anesteziji
Najčešća stanja pri kojima se savetuje kiretaža grlića i/ili materične šupljine su:
- Abnormalno materično krvarenje
- Krvarenja u periodu menopauze
- Abnormalan nalaz prilikom kolposkopije i brisa po Papanicolaou
Na osnovu dobijenog materijala koji se šalje na patohistološku analizu mogu se dijagnostikovati :
- Endometrijalna hiperplazija (moguće prekancerozno stanje)
- Endometrijalni polip
- Endometrijalni kancer i dr.
Kiretaža se koristi kao terapeutska metoda kod:
- Revizije materične šupljine nakon spontanog ili inkompletnog pobačaja, kao i prilikom nepravilnog razvoja ploda, kako bi se izbegla infekcija ili prekomerno krvarenje
- Molarne trudnoće kada se umesto normalne trudnoće razvija tumor
- Prekomernog krvarenja nakon porođaja kada se pomoću kiretaže uklanjaju delovi zaostale posteljice
- Uklanjanja cervikalnog ili endometrijalnog polipa koji su uglavnom benigne prirode
Da li postoje rizici?
Dilatacija i kiretaža cervikalnog kanala, kao i kiretaža materične šupljine su uglavnom bezbedne intervencije i komplikacije su veoma retke. Ali i pored toga postoje određeni rizici koji uključuju:
- Perforaciju uterusa
- Oštećenje (laceraciju) cerviksa
- Ashermanov sindrom – stanje kada nakon kiretaže materične šupljine dolazi do razvoja ožiljka na mestu endometrijuma tj. materične sluznice
- Infekcija
Priprema pacijentkinje
Što se tiče pripreme za intervenciju, ona podrazumeva period gladovanja od najmanje 8h pred intervenciju (ne konzumirati hranu i piće), obezbediti pratioca, uraditi sve potrebne analize pred intervenciju zahtevane od strane izabranog lekara.
Šta možete očekivati nakon intervencije?
Sama intervencija ne traje dugo, u proseku 5 – 10 minuta i radi se najčešće u opštoj anesteziji. Nakon intervencije pacijentkinja provodi nekoliko časova u sobi za oporavak. Mogu se javiti blagi grčevi i oskudno krvarenje. Neki od znakova koji se upućuju da bi trebalo da se javite lekaru nakon ove intervencije su:
- Krvarenje koje količinski zahteva menjanje uloška svakih sat vremena
- Povišena temperatura
- Grčevi u donjem delu stomaka koji traju duže od 48h
- Bol koji se pojačava
- Neprijatan miris iscedka iz vagine
U najvećem broju slučajeva intervencija prolazi bez komplikacija i pacijentkinja može da se vrati uobičajenim aktivnostima nakon jednog do dva dana. U periodu od 7 do 10 dana nakon intervencije pacijentkinja treba da izbegava teža fizička opterećenja, seksualne odnose, korišćenje tampona, kupanje u javnim kupalištima i dr. Dalja dijagnostika i/ili lečenje zavisi od histopatološkog nalaza kiretmana cervikalnog kanala i/ili materične šupljine.